Ako vybrať betóny
Tak tady to povídání bude trochu delší. Betony si vybírej podle typu, svého věku a výšky.
Základní rozdělení betonů podle konstrukce je na tzv. deskové a buřtíkové. Dříve toto rozdělení mívalo mnohem důležitější význam, než dnes. Deskové betony byly pro gólmany, kteří preferují slidování ve stylu „puk je na modré a já už klečím“. Tyto betony byly hodně tvrdé a měly perfektní slidovací plochy. Naproti tomu buřtíkové betony byly pro gólmany, kteří se snažili do poslední chvíle zákrok ustát a hodně bruslili. Tyto betony byly mnohem měkčí a jejich slidovací plochy byly „nic moc“.
Spolu s tím, jak se mění styl chytání, se ale mění i konstrukce betonů. Když vezmeme v úvahu betony například značky Vaughn a srovnáme vlastnosti dnešních desek a buřtíků, tak zjistíme, že jsou si svými vlastnostmi velmi podobné. Deskové betony změkly a slidovací plochy na buřtíkových jsou jak konstrukcí, tak materiálem, stejné, jako deskové. S oběma druhy betonů tak může chytat každý gólman a konstrukce betonů nijak neomezuje jeho styl.
Velikost betonů – Tady zapomeň na to, že ses někdy učil matiku! Velikost betonů se značí dvěma čísly, mezi kterými je „+“. To plus tam ale není kvůli sčítání! Velikost betonu je vždy dána tím prvním číslem (standardně v rozmezí 20“ – 36“), které udává, jak vysoko máš koleno (údaj je v palcích). Číslo za plusem (většinou 2“) popisuje, o kolik je prodloužená část betonu nad kolenem. Takže betony označené 32+2“ jsou veliké 32“. Je to jasné? Jestli ne, tak volej, probereme to po telefonu. Číslo najdeš v kontaktech.
Důležité je, když jsi v rozkleku, tak abys ideálně klečel ve středu doklekacího bloku. Abys nedoklekával pod ním, ani nad ním. To, že klečíš na správném místě, ti umožní super rozklek a to, že se můžeš dobře a rychle přesouvat při slidování. Jakou bys měl mít zhruba velikost betonu v závislosti na Tvojí výšce najdeš v tabulce kousek níž.
A pak se ještě můžeš potkat s tím, že v některých velikostech se vyrábí betony ve dvou věkových kategoriích (např. Vaughn Velocity V9 se ve velikosti 28+2“ vyrábí juniorské i intermediové). Tady si vybírej podle toho, s jakými soupeři hraješ. Vyšší věková kategorie znamená, že beton je cca o 1 cm širší, o něco těžší, ale zároveň má vyšší ochranu a víc vydrží. Takže jestli chodíš s klukama, kteří jsou o rok nebo dva starší, než ty, klidně ber vyšší kategorii.
Základní rozdělení betonů podle věku je takovéto:
Pro gólmany do 7 let vybírej z nabídky youth.
Pro brankáře od 8 do 10 let jsou ideální juniorské betony.
Od 10 do 13 let si betony vyber z kategorie intermediate.
Jestli je Ti 14 a víc, vyber si senior. A jestli jsi na ledě každý den, tak určitě oceníš výběr z betonů pro profíky.
A když už koukáš na betony, nechceš také kouknout, jak si vybrat lapačku a vyrážečku?